З 1 жовтня магазини не будуть приймати старі купюри: куди їх подіти

Rating 5 (1 Votes)

Нацбанк починає наступний етап оновлення банкнот і монет. Зі звернення будуть виведені монети номіналом 25 копійок, а також всі паперові банкноти, випущені до 2003 року. Вони перестають бути платіжним засобом з 1 жовтня цього року. «Мінфін» дізнався, що робити, якщо в гаманці залишилися застарілі гроші.


Що не так з 25 копійками

Виведення з обігу 25 копійок - не перша «монетна» реформа. Рік тому, 1 жовтня 2019 р перестали бути платіжним засобом монети номіналом 1, 2, 5 копійок. Таке нововведення тоді регулятор пояснював бажанням знизити витрати держави і учасників готівкового обігу на виготовлення, обробку, транспортування і зберігання монет. Щоб позбутися від необхідності в таких дрібних грошах, було вирішено суми в чеках округляти до суми, кратній 10 коп.

Виникає питання, чому зараз НБУ вирішив вивести з обігу саме монети 25 коп. і залишити при цьому найменший номінал в 10 коп? Справа саме в заокругленні і можливості розбити монету. Наприклад, якщо в магазині потрібно заплатити 70 коп., А ви дасте три монети по 25 коп. - вам не зможуть дати здачу. Монети ж номіналом в 10 коп. виводитимуться тільки в тому випадку, якщо за новими правилами округлення сума в чеку буде кратна 1 грн. Однак про подібні перспективи Нацбанк не заявляв.


Що не так з паперовими гривнями

Платіжними засобами перестають бути все паперові купюри, випущені до 2003 р Приклади таких купюр можна побачити на зображенні знизу.

Як пояснює НБУ, зараз в обігу таких банкнот залишається близько 1,8% від загальної кількості. «Протягом трьох останніх років їх обсяг в обігу майже не змінився. Тобто, громадяни ними майже не розраховуються, ці банкноти НЕ інкасуються і в банкам не надходять», - пояснює регулятор.


Швидше за все, значна частина цих банкнот вже осіла в колекціях, загубилася або була пошкоджена. Наприклад, банкноти номіналом 1-2 грн., Випущені в 90-х роках, зараз вже продаються по кілька десятків, а то і сотень гривень для колекційних потреб. Хоча свого часу випускалися великими тиражами і були звичайним платіжним засобом.


Як відзначають в НБУ, незручностей для громадян через цих змін не буде. А ось користь для бізнесу і держави полягатиме в спрощення перевірки автентичності купюр і відсутності плутанини в них.


Що не так з 1 і 2 гривнями

Ще одна зміна, яка вводить НБУ - активізація виведення з обігу паперових банкнот 1 і 2 грн і жовтих монет номіналом 1 грн. зразка 1996 г. Вони залишатимуться платіжними засобами, і ніяких обмежень в їх використанні не буде.


Коли такі гроші потрапляти в НБУ, регулятор буде відправляти їх на утилізацію і замінювати на «сріблясті» монети зразка 2018 г. Це робиться для того, щоб в зверненні згодом були тільки однакові 1 і 2 грн.


Що це означає на практиці

Оскільки монети номіналом 25 коп. і купюри, випущені до 2003 р., перестають бути платіжними засобами, ними не можна буде розраховуватися з 1 жовтня. «Тобто, всі магазини, ресторани, сфера побуту повинні припинити їх приймати», - зазначив директор Департаменту грошового обігу Нацбанку Віктор Зайвенко.

Якщо після цієї дати відповідні купюри і монети залишаться в торгових мережах, вони повинні здати їх в каси банків до 16 жовтня.

Для звернення паперових купюр 1 і 2 грн, випущених після 2003 р., І жовтих монет в 1 грн. ніяких змін для споживачів немає. Ними і далі можна вільно розраховуватися, а їх висновок - справа НБУ.


Якщо старі гроші залишилися в гаманці

Якщо після 1 жовтня у вас залишаться які-небудь купюри, випущені до 2003 року, або монети номіналом 25 коп., У вас ще буде час для того, щоб обміняти їх на нові.


Протягом 1 року, до 30 вересня 2021 р можна буде звернутися в відділення будь-якого банку.


Протягом 3 років, до 30 вересня 2023 р обмін можна буде провести в НБУ і одному з уповноважених банків. Це Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль і ПУМБ.


Процедура обміну буде відбуватися безкоштовно. Хоча, якщо застарілі гроші у вас зберігаються в хорошому стані, перш, ніж іти в банк, можна спробувати продати їх колекціонерам.

Джерело

Be the first to comment