Заборонять чіпси і маленькі екрани. Як нові санітарні норми поміняють життя українських шкіл з 1 січня

Rating 5 (1 Votes)

Українським школам доведеться працювати за новими правилами. Днями Міністерство охорони здоров'я оприлюднило санітарний регламент для навчальних закладів, який почне діяти вже з 1 січня 2021 року.

 

Нововведень кілька.

 

По-перше, по харчуванню. У школах дозволили кейтеринг, якщо він сертифікований за системою безпеки НАССР.

 

При цьому анонсується перехід на здорове харчування - заборонено буде продавати в їдальнях різну "шкідливу" їжу - сухарики, чіпси, ковбасу і сосиски, встановлені обмеження щодо вмісту в їжі солі, а також по раціону шкільних обідів - обов'язково молочні продукти, овочі, фрукти.

 

Раніше заборони на газовану воду і чіпси приймалися на рівні керівництва окремих шкіл або міст, але в регламентах МОЗ їх не було. Як і вимог по меню, які, як кажуть самі вчителі, досить складно виконати в умовах, коли на харчування середньостатистичного учня виділяється близько 15 гривень в день. Які вже тут фрукти і йогурти.

По-друге, школам доведеться суттєво оновити парк комп'ютерної техніки.

 

З нового року в школах будуть заборонені комп'ютери з екраном менше 15 дюймів (для ноутбуків допускається розмір 14 дюймів, але повинна бути мишка і клавіатура).

 

"Виникає питання: чи скрізь у нас нас місцева влада може забезпечити виконання такі вимог, які, до того ж, вступить в силу менше ніж через місяць - вже з 1 січня 2021 року", - наголошується юрист в сфері освіти Андрій Черних.

 

Як буде працювати новий санітарний регламент в українських школах.

 

Заборона на чіпси і вуличні туалети.

 

Останній раз санітарний регламент для шкіл міняли в 2013 році. При цьому в новому варіанті змін не так багато, - говорить Чорних. Втім, вони все ж є.

 

Основні - по харчуванню та комп'ютерної техніки для шкіл.

 

У чинному регламенті немає заборони на продаж в шкільних буфетах "шкідливою" їжі типу чіпсів і газованої води. Також не встановлено обмежень на меню шкільних обідів. Скажімо, не прописані норми по використанню солі, цукру, заборона на окремі продукти і ін.

 

У новому регламенті є чітка заборона на використання в приготуванні страв і продаж продуктів з підвищеним вмістом солі (чіпси, сухарики, сосиски та ін.), А також на м'ясні та рибні продуті промислового виробництва (тобто, ковбаси та консерви).

 

Зі шкільних буфетів повинні зникнути газована вода, енергетично напої, кава і кавові напої.

 

По інших страв власного приготування повинні витримуватися рекомендації ВООЗ по солі і цукру (не більше 0,12 грам солі і 10 г цукру на 100 грам готового продукту). Також в раціоні дітей має бути більше молочних продуктів, овочів і фруктів.

 

В цілому - упор на здорове харчування.

 

Наприклад, якщо це бутерброд, то на основі житнього або цільнозернового хліба. Може бути з твердим сиром (але не плавленим), яйцем, вершковим маслом, зеленню. Салати обов'язково свіжі, без майонезу, з вмістом солі не більш 0,12 грам на 100 грам продукту. Молочні продукти - без штучних підсолоджувачів і містять не більше 10 грам цукру на 100 грам і т.д.

 

У раціоні обов'язково повинні бути зернові та бобові, яйця, молочні продукти, овочі, фрукти, риба, м'ясо (але не ковбаси або консерви). Тобто, як видно, харчування досить дороге.

 

Окремо в школах повинна бути дієтична їжа - для учнів за показаннями лікаря. Скажімо, якщо дієтолог прописав безглютенової дієту - школа зобов'язана такий раціон дитини надати.

 

Окремий блок нововведень прописаний за технічним оснащенням шкіл. Документом також дозволяються клінічні використання проводового або бездротового підключення до Інтернету. Але, якщо мова йде про підключення через вайфай, то роутер повинен встановлюватися на висоті не нижче двох метрів (тобто, виходить, під стелею) і виключаючи у позанавчальний час.

 

За комп'ютерів вимоги такі - діагоналі не менше 15 дюймів або 14 дюймів для ноутбуків (але для них обов'язкова наявність клавіатури і мишки)

 

У новому санітарному регламенті прописано, що всі школи повинні мати внутрішні санітарні вузли, тобто, туалети всередині школи, а не на вулиці. У МОЗ зазначили, що зараз кожен десятий шкільний туалет - на вулиці, що несе ризики виникнення у дітей урологічних і сечостатевих хвороб.

 

Також є список вимог до засновників навчальних закладів, тобто, місцевій владі. Вони повинні забезпечувати регулярні ремонти шкіл, їх прийнятне технічний стан, комплектацію необхідними меблями та обладнанням, а також профогляди персоналу.

 

Для дітей, які живуть далі ніж за два кілометри до школи, повинна бути організована розвозка.

 

Де взяти гроші і що буде з порушниками

 

Власне, самі норми в новому регламенті правильні. Але питання - чи зможуть їх втілити в шкільне життя і за чий рахунок все це буде відбуватися.

 

"Візьмемо, наприклад, ту ж норму по розвезення дітей, які живуть далі ніж за два кілометри. Вона не нова - є і зараз. Але виконується далеко не скрізь. Очевидно, що проблеми з виконанням цієї норми будуть і далі", - говорить Андрій Черних.

 

Те ж саме з нормою по комп'ютерам - заборони екрани менше 15 дюймів. Чи не дозволяється також допускати до роботи за одним комп'ютером двох і більше дітей. Тобто, в комп'ютерному класі має бути не менше 15 щодо сучасних комп'ютерів. Причому, вже з 1 січня 2021 року.

 

Для шкіл у великих містах це не проблема. Але ось школи в райцентрах чи селах нерідко або взагалі не мають комп'ютерів, або є кілька штук явно застарілих моделей. Вартість нового комп'ютера з такою діагоналлю - не менше 8 тисяч гривень. Тобто, щоб переоснастити комп'ютерний клас, потрібно 120 тисяч гривень.

 

По інтернету витрати можуть виявитися ще більшими.

 

За голову взялися навіть директора порівняно просунутих шкіл. "У нас комп'ютерний клас відносно новий. Але все одно кілька комп'ютерів доведеться міняти. При таких тенденціях, потрібно буде оновлювати всю техніку кожні три роки", - говорить директор Бориспільської гімназії "Перспектива" Неля Клименко.

 

За її словами, також є питання до норми роботи учня за комп'ютером. "У новому регламенті прописали - не більш 15-20 хвилин безперервної роботи. А як в цю норму вписується дистанційка, коли діти сит біля екранів годинами", - дивується педагог.

 

"Досить болюча тема для сільських шкіл це і питання обладнання внутрішніх туалетів. Безумовно, це неприпустимо, щоб у наш час діти ходили в туалет на вулицю, особливо взимку. Але питання, чи будуть зроблені необхідні висновки на місцевому рівні, і чи знайдеться фінансування в бюджеті, щоб ця проблема нарешті була вирішена ", - говорить Чорних.

 

Варто відзначити, що за шкільні туалети свого часу бралося ще уряд Гройсмана. Тоді з бюджету виділяли прядка 300 млн гривень, щоб перенести санвузли в приміщення. Ще близько 44 млн виділяв на теплі туалети Кабмін Гройсмана.

 

Також була поставлена ​​мета - позбутися від вуличних туалетів до кону 2020 року.

 

Але, за оцінками МОЗ, і зараз кожен десятий шкільний туалет - на вулиці. Тобто, гроші освоїли, а проблема нікуди не зникла. І, зрозуміло, що з 1 січня в цьому плані нічого не зміниться.

 

У школах говорять, що буде непросто виконати також вимога по харчуванню.

 

"Які йогурти, овочі і фрукти, якщо на харчування одного учня виділяється близько 15 гривень в день. Що за ці гроші можна приготувати -дешево кашу з такою ж дешевою сосискою і часточкою солоного огірка. Це все. Але сосиски тепер заборонені, а овочеву складову потрібно розширювати. тобто, середня собівартість обіду повинна зрости, щонайменше, удвічі. Хто все це оплатить? ", - обурюється директор однієї зі шкіл в Київській області.

 

За словами директора Бориспільської гімназії "Перспектива" імені Мономаха Нелі Клименко, двотижневі меню, які погоджували на початку нового навчального року, тепер доведеться міняти, так як зовсім інші нори по крупах, молочних продуктів, овочів, фруктів. "Зрозуміло, що буде дорожче - доведеться більше платити і батькам, і місцевим бюджетам. Незрозуміло також, що робити з уже закупленими продуктами. Але тут ще питання - чи готові діти до нового меню, або будемо все це просто викидати. Якщо овочі, то , напевно, потрібно вводити не тільки буряк і морква, а й щось більш дороге », - говорить Клименко.

 

При цьому, якщо раніше виконання школами санітарно-гігієнічних норм погоджувала Госпотребслужба, то зараз всю відповідальність поклали на директорів шкіл. Якщо що, їх призначать "крайніми".

"Можуть бути штрафні санкції в разі порушень", - говорить Неля Клименко.

Зрозуміло, що скидатися доведеться батькам - і на харчування, і на комп'ютери і, якщо що - на штрафи директору.

Вчителі обговорюють і якусь конспірологічну версію. Мовляв, норми посилюють для того, щоб багато шкіл просто не змогли їх виконати. Скажімо, як за місяць без фінансування оновити комп'ютерні клас або побудувати "теплий" туалет? Надалі такі навчальні заклади стануть кандидатами на "оптимізацію". Адже чиновники завжди можуть прикритися статистикою, скільки шкіл є небезпечними для учнів а значить, - можуть бути закриті.

Be the first to comment